10 древни рунически паметника,
12/21/24 / ИСТОРИЯкоито все още озадачават учените
|
|
culturespace.bg
Руните са писмеността на скандинавските народи, възникнала в древността. Самата дума „руна“ се превежда като „тайна“ и дълго време те се използват само като магически символи и за извършване на ритуали, а не изобщо за писане. И все още не е напълно ясна основната цел на тяхното създаване.
Азбуката, създадена на базата на руни сред скандинавците, се нарича Futhark. Но с разпространението на християнството в скандинавските земи Futhark постепенно е заменена от латинската азбука и ритуалните церемонии също практически изчезват.
1. КОСТЕН ГРЕБЕН ОТ ВИМОС
За един от най-древните се смята рунически надпис, открит върху гребен от еленови рога, открит във Вимос на остров Фюн в Дания. Руническият надпис върху него гласи „Harja“, което може да означава име. Древният гребен сега се съхранява в Дания, в Националния музей. Експерти смятат, че може да е принадлежал на скандинавски воин, който най-вероятно го е носел в специална кожена кесия, прикрепена към колана си.
2. РУНЕН КАМЪК ОТ РЬОК
Руническите камъни са следи от присъствието на викингите и повечето от тях са открити в Швеция. Един такъв камък е открит в Рьок в Йостергьотланд. Този камък е известен със своя рунически надпис от IX век, който се състои от 762 руни и е най-дългият откриван някога. Рунически текст е разположен по целия камък. Дешифрираното начало на текста „Тези руни говорят за Вемуд.„Варин ги издигна в чест на загиналия си син“ показва, че този камък принадлежи към категорията на мемориалните камъни, от които е имало много в районите, където са живели викингите.
3. БРАКТЕАТ ОТ ВАНЩЕЕН
‘Брактеат’ е името, дадено както на древна парична единица, така и на украшение за врата. В Швеция през 1774 г. е открит златен брактет с руни и богата украса, направен под формата на монета. Явно е бил използван като амулет. За съжаление, тази ценна находка от Йостергьотланд е открадната направо от музей в Стокхолм и все още не се знае къде се намира.
4. КОДЕКС ОТ РУНИ
Сред руническите ръкописи, един от най-известните e древния Кодекс от Руни, който датира от края на XIII век. Този кодекс е правен текст, описващ най-старите средновековни закони на датското кралство. Написан с руни, той е съставен, за да поддържа ценностите на предците на местните народи в региона по време на възхода на християнството и неговия писмен език в Скандинавия. Накрая по ноти е записана една от старите народни песни, чиято мелодия дълго се използва като мелодия на датското радио.
5. ТАБЛАТА С РУНИ В ОДЕНСЕ
По време на разкопки в град Оденсе, Дания, на територията на древен рибен пазар е открита средновековна плоча с руни, чиято възраст е около 800 години. Все още не е възможно да се прочете какво е написано на тази много крехка таблица, тъй като много от руните са много слабо видими. От написаното върху него остават разбираеми само две фрази: „добро здраве“ и „Томе, неговият слуга“. Напълно възможно е тази табличка с руни да е била използвана от собственика ѝ като амулет или талисман.
6. АМУЛЕТ С ОДИН „ВИСОКИЯ“
През 2016 г. в Дания е открит рядък златен амулет под формата на висулка. Според експерти възрастта на находката от остров Лоланд може да бъде повече от 1500 години. От едната страна е изобразен бог Один, върховният бог на скандинавския пантеон. Преди това изображения на този бог с надпис „Висок“, което е и едно от имената му, вече бяха открити на няколко амулета. Следователно няма съмнение, че тъкмо Один е изобразен върху откритата златна висулка.
7. ИЗГУБЕНИЯТ ШЕДЬОВЪР НА фОТ
В шведското село Хагби, недалеч от град Упсала, е намерен рунически камък, който се е смятал за изчезнал от тази църква преди повече от 200 години; той има форма на змия с размери 180x120 см и е с рунически надпис по цялото змийско тяло. Не е възможно да се възстанови напълно написаното върху него поради частична повреда на камъка. Възможно е липсващата част от надписа да съдържа имената на хора, погребани под този камък.
Въз основа на естеството на руническата резба експертите са установили, че автор но надписа е известният майстор от средата на XI век Фот, изчезнал след разрушаването на църквата през 1830 г. Както се оказа, тя просто е била покрита с пръст, когато на същото място е построена нова църква. В момента текат реставрационни работи, след което се планира този камък да бъде върнат на първоначалното му място.
8.КАМЪКЪТ „YBDY“
В северна Дания камък, който е бил изгубен повече от 250 години, наскоро беше открит по време на разкопки сред руините на стара ферма. Експонатът е наречен „Камъкът „Ybdy“ въз основа на останките от рунически надпис върху него. По-късно са намерени още две части от този камък. Едната съдържа основната част от руните, а другата – само фрагментарно „nsi“. Смята се, че целият камък е бил натрошен на осем части.
9. РУНЕН КАМЪК НАРАГАНСЕТ
Шесттонната скала привлече вниманието на археолозите заради два реда символи, изсечени върху нея, наподобяващи руни. В САЩ я наричат „Нарагансетски рунически камък“. Има доста „рунически“ камъни, открити в САЩ, но почти всички от тях се оказват фалшификати. По отношение на този камък обаче въпросът все още не е окончателно решен. Има хипотеза, че надписите върху него са изсечени преди повече от 1000 години от викингите, тъй като има археологически доказателства, че мястото на ранното викингско селище в Америка, известният Винланд, се е намирало точно тук, на брега на Нарагансетския залив.
И теоретично все още не е възможно да се изключи хипотезата, че руническият надпис върху камъка е направен от тях. Надписът е открит едва през 80-те години на миналия век; преди това е бил скрит под слой пръст и различни наноси. През октомври 2015 г. камъкът беше поставен за дългосрочно публично разглеждане в Уикфърд, за да привлече туристи.
10. КАМЪКЪТ НА ПРОКЛЯТИЕТО НА БЬОРКЕТОРП
Камъкът Бьоркеторп, датиран от VI – VII век, е най-високият рунически камък в света: той достига 4,2 метра височина. Този камък е и един от най-страшните камъни, камъните на проклятието. Кратък надпис върху него гласи: „Предвиждам гибел“, докато по-дълъг надпис обещава да изпрати смъртоносна чума и разруха на всекиго, който се осмели да разруши този камък.
Превод: Георги ВЕНИН
|
|