Ирена ДИМИТРОВА
На 26 септември, в зала 5 на Градската художествена галерия, се откри първата самостоятелна изложба във Варна на американския фотограф Франк Уърдън. Експозицията ще продължи до 15 октомври. Франк Уърдън бе участник и на тазгодишното издание на фестивала за визуални изкуства „Август в изкуството“(22.06 – 02.08.).

Фотографът е роден през 1956 г., получава бакалавърска степен по изящни изкуства– живопис в престижния Вашингтонски университет в Сиатъл. Там той завършва и електроинженерство. Много години Ф. Уърдън работи като компютърен специалист, но през 2018 г. решава да се отдаде изцяло на фотографията, скулптурата и живописта. В ГХГ – Варна, авторът представя подбор на работи от различни фотографски серии, вдъхновени от индустриалната архитектура, природата и дори от знаменития „Харли Дейвидсън“. Характерни за неговите работи са яркият, наситен колорит и оригиналната композиция, като повечето от фотографиите напомнят живописни абстракции. Част от кадрите на Ф. Уърдън са компютърно обработени, някои от композиционните елементи са подчертани с цвят или контур. Този визуален метод, както и самият избор на обектите, подсказват за вродения живописен усет на автора.
(1).jpg)
Ще обърна специално внимание на пристрастието на Ф. Уърдън към промишлените обекти. На изложбата са представени кадри от корабостроителница в ПортТаунсенд, Вашингтон, където той с помощта на обектива изследва индустриалния пейзаж и „живописните слоеве“по старите плавателни съдове. Силуетите на огромните съоръжения създават сюрреалистична атмосфера. Самата ръжда по корабите представлява невероятна палитра от отсенки на оранжевото, която в съчетание с ярката слънчева светлина става още по-въздействаща. Това напомня за фотографското наследство на Бернд и Хила Бехер, посветено на промишлената архитектура.
Серията за „Харли“, в която Ф. Уърдън се вглежда в устройството на мотоциклета, се отличава с особено изящество. Никелираната повърхност на детайлите, част от които са ярко оцветени, както и тяхната изразителна пластика, придават динамика и експресивност на изображенията. Възприемането на технологиите като вид изкуство може да се обясни и с инженерното образование на автора.
Франк Уърдън заснема различни повърхности – цветни, грапави или олющени, коиtто въздействат като живописни абстракции. В тях той намира особена поезия. Названията на фотографиите го подсказват: „Непонятна красота“, „Мечти“, „Ангелски крила“. Ф. Уърдън представя и природни мотиви, в контраст с другите „сюжети“ от експозицията и комбинирани със словесни текстове, които авторът нарича „поеми“. Тяхното присъствие придава определено концептуално звучене на фотографските кадри, което прави експозицията по-разнообразна и дори идейно издържана. Днес рядко може да видим изложби, които не отегчават зрителя с еднообразие на теми и сюжети.
И накрая, интересни моменти от личната биография на Ф. Уърдън. Неговата съпруга – Ирена Тодорова Уърдън,е родом от Варна. Първото посещение на фотографа в България е през 1989 г. То поставя началото на многократни пътувания в нашата страна, отразени в неговото творчество.
Ф. Уърдън играе и ключова роля в създаването на преподавателска леярна за топене и леене на бронз на остров Бейнбридж, близо до Сиатъл. Повече за автора можете да откриете тук: www.photondreams.com.
|