CultureSpace Статии История, Култура, Изкуство, Мистика

Гръцки археолози откриха мистериозна сграда на 4000 години

10/24/24 / ИСТОРИЯ
на хълм, предназначен за изграждане на ново летище





culturespace.bg

В средата на юни т.г. гръцки археолози откриха на хълм на остров Крит голяма кръгла каменна сграда строена преди 4000 години. Мястото е предназначено за изграждането на ново летище. Сградата озадачава археолозите, но и заплашва да попречи на голям проект за летище на гръцкия туристически остров.
Гръцкото министерство на културата излезе със заявление, че структурата е "уникална и изключително интересна находка" от Минойската цивилизация на Крит, известна със своите разкошни дворци, пищно изкуство и загадъчна писмена система. Наподобяващи огромно автомобилно колело отгоре, руините на лабиринтната сграда с площ от 1800 квадратни метра излязоха наяве по време на скорошни разкопки от археолози. Сградата може да е била използвана за религиозни или ритуални цели, казва гръцкото министерство на културата.
Мястото било предназначено за изграждане на радарна станция, която да обслужва новото летище, което е в процес на изграждане близо до град Кастели. Предвидено е да бъде отворено през 2027 г.,и се предвижда да замени второто по големина летище в Гърция в Ираклион, като обслужва до 18 милиона пътници годишно.


Археолозите все още не знаят за какво е служила структурата на хълма, която е в процес на разкопки и засега няма известни минойски паралели. Така че за момента експертите предполагат, че може да е била използвана за ритуали или с религиозно предназначение.
Обградена от осем стъпаловидни каменни стени с височина до 1,7 метра, вътрешната структура е била разделена на по-малки, свързващи се пространства и може би е имала плитък коничен покрив.
Въз основа на стила на фрагменти от керамика, открити по време на разкопките, археолозите условно датират сградата от 2000 до 1700 г. пр.Хр., в средата на минойската цивилизация. Между около 3000 и 1100 г. пр. Хр. минойците създават една от първите сложни европейски култури на остров Крит - оставяйки след себе си примери за тяхната сложна керамика, фигурки, бижута и фрески - но основният им писмен език никога не е бил напълно дешифриран.
След като тяхната цивилизация се разпада, минойците били до голяма степен забравени до археологическата работа в началото на XX век от сър Артър Еванс, който измисля термина „минойски“ след митологичния цар Минос. древният дворец Кносос е най-известният пример за минойска архитектура, с централно открито пространство, оградено от крила на десетки по-малки стаи, свързани с коридори. Въпреки че обикновено се наричат „дворци“, тези масивни минойски структури са били предимно зони за местни административни дейности, а не царски резиденции.
„Възможно е периодично да е бил използван за ритуални церемонии, включващи консумация на храна, вино и може би приношения“, се казва в изявлението на министерството.
„Неговият размер, архитектурно оформление и крехка конструкция изискват значителна работна ръка, специализирано ноу-хау и стабилна централна администрация“, се казва в съобщението, добавяйки, че това със сигурност е някаква обществена сграда, която се откроява в целия район.
Министърът на културата Лина Мендони, археолог (следователно знае за какво става дума), обещава находката да бъде запазена, докато за радарната станция ще се търси друго място.
„Всички разбираме стойността и значението на културното наследство... както и потенциала за растеж“ на проекта за ново летище, каза тя. „Възможно е да продължим с летището, като същевременно предоставим на антиките защитата, която заслужават.“
Министерството казва, че сградата е била използвана главно между 2000 и 1700 г. пр. Хр. и е основана около времето, когато са построени първите дворци на Крит - включително в Кносос и Фестос.
В него се казва, че някои от характеристиките му са сравними с ранните минойски „кошерни” гробници, покрити със стъпаловидни конусовидни покриви, и гробни могили в други части на Гърция.
Богатото културно наследство на Гърция често води до конфликт на интереси по време на строителни проекти. В края на миналия век цяло хълмисто укрепено селище от третото хилядолетие пр.Хр. е изкопано и след това унищожено по време на строителни работи за международното летище в Атина. Досега поне още 35 археологически обекта са открити по време на работата по новото летище Кастели и неговите пътни връзки, казва министерството.
 




Начало / За нас / Статии / Видео / Контакти 2024, Всички права запазени.