CultureSpace Статии История, Култура, Изкуство, Мистика

Историческият албум „Варна в Голямата война” тръгна към сърцата на варненци

11/23/24 / ВАРНА








Варненци винаги са се интересували от мястото на града им в българската, а защо не и в световната история. Първата световна война или Голямата война е такъв повод. Варненските историци Траян Димитров и Симеон Кулиш са се заели с нелеката задача да отразят това световно трагично събитие мобилизирало над 70 милиона войници (60 милиона европейци)с над 15 милиона души жертви, което прави Първата световна война една от най-унищожителните. В периода 1918 – 1939 г. е наричана само Световната война, Голямата война или Европейската война.


Но Траян Димитров и Симеон Кулиш са се опитали да потърсят мястото на Варна в тези кървави събития със световни измерения. Историческият албум „Варна в Голямата война”, издаден от СНЦ „Културно пространство” с финансовата подкрепа на Община Варна – Фонд „Култура” наред с проследяването на войната и отразяването на позорния Ньойски договор разкрива интересни и вълнуващи моменти във Варна по време на военните действия, отношението и съпричастността на варненци към войниците, към пострадалите от тези трагични събития.Търсени са и малко познати и отразени факти от историята на Варна по време на войната. Пътят на Осми приморски полк през Голямата война, бомбардировката на Варна, морските боеве край Варна и Балчик, окупационният корпус във Варна, има и един много интересен очерк за битието и задачите на един кмет по време на война. Този кмет е Станчо Савов ( кмет на града 1915 – 1919 г и 1934 1935 г.), който извън кметуването е почти 20 години общински съветник.
На 22 ноември в залата на Музея за нова история на Варна авторите Траян Димитров и Симеон Кулиш представиха албума си „Варна в Голямата война”. Варненци уважиха събитието, в залата имаше и много млади хора. До знамето на Осми приморски полк стояха във военна стойка членове на Националното дружество „Традиция”.


Симеон Кулиш сподели впечатленията си от издирването и проучването на материалите си за пътя на българските войници от Осми приморски полк в Голямата война и дейността на един кмет на град, по време на война. Запознаването му с „Ежедневния бюлетин на благотворителния комитет за граждански грижи” му разкриват мащабите на съпричастността на варненци в този труден момент.
Траян Димитров разказа за задачите, които стоят пред всеки историк да популяризира историческите факти по начин, който ще събуди интереса на младите и всички, които обичат историята. Това е особено важно, когато се пише за малко известни моменти, като окупационния корпус във Варна, бомбардировката на Варна по време на Първата световна война. „Може убитите да не са много, но всеки от тях е брат, син, баща, близък ...- казва Траян Димитров. – Аз съм представял другите ни албуми (албумите „Приморци в атака”, Приморци в битки” и „Въстанието и участието на варненци” – всички издадени с подкрепата на Община Варна – Фонд „Култура) пред ученици. Интересът е голям.”
Бяха зададени много въпроси, на които отговориха историците и участниците в сдружението.
Албумът „Варна в Голямата война” ще се подарява на училищните и читалищните библиотеки, част от тиража ще се дари и на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков. Целта на създателите е съдържанието да достигне до повече младежи и варненци, до всички, които се интересуват от история на Варна. Зщото както каза Траян Димитров: ”Народ, който не си познава историята няма бъдеще”.
На представянето на албума „Варна в голямата война”беше и екип на Телевизия СКАТ, за да отразят събитието.


Платена публикация по проект „Издаване на албум „Варна в Голямата война” , съфинансиран от Община Варна – фонд „Култура”!
Община Варна - Култура и изкуство. (varnaculture.bg), https://www.facebook.com/varnaculturebg,
https://www.instagram.com/culturevarna?igsh=anhya3lrZWtiMjc3

 





Начало / За нас / Статии / Видео / Контакти 2025, Всички права запазени.