CultureSpace Статии История, Култура, Изкуство, Мистика

Колекция от древни ръкописи дава безценно свидетелство

08/09/24 / ИСТОРИЯ
за създаването на християнската Библия





culturespace.bg
Важна част от ранната християнска история, Кодексът Кросби-Шойен, е на търг в Christie's в Лондон. Този кодекс е книга от средата на четвърти век от Египет, съдържаща комбинация от библейски и други раннохристиянски текстове. Кодексът Кросби-Шойен е открит близо до Дишна, Египет, през 1952 г. Тези ръкописи са известни като „Документите на Дишна“ или „Папирусите на Бодмер“ на името на швейцарския колекционер Мартин Бодмер. Състои се от девет гръцки свитъка папирус, 22 папирусови кодекса и седем кодекса на пергамент на гръцки и коптски.


Въпреки че често е засенчена от други открития от XX век, тази колекция от древни ръкописи представлява една от най-значимите находки за разбирането на историята на ранното християнство. Иън Н. Милс, гост-асистент професор по класика и религиозни изследвания, колеж Хамилтън, Ню Йорк, експерт по раннохристиянските практики за четене, счита документите на Дишна за безценно свидетелство за формирането на християнската Библия. Тази древна библиотека показва как преди консолидирането на Библията ранните християни са чели канонични и неканонични писания – както и езическа класика. Средните десетилетия на XX век са вълнуващи години за изследователите на ранното християнство. През 1945 г. е открита колекция от 13 древни кодекса близо до Наг Хамади, Египет. Те съдържат десетки неизвестни произведения, свързани предимно с малцинствени и маргинализирани форми на ранното християнство. Със заглавия като „Евангелието от Тома“ и „Тайното откровение на Йоан“, това скривалище от неканонични писания завладя въображението на публиката и вдъхнови редица бестселър. Още на следващата година бедуинските пастири откриват древни еврейски свитъци, скрити в пещера в Кумран на северозападния бряг на Мъртво море. „Свитъците от Мъртво море“, намерени в тази и дузина открити впоследствие пещери, представляват масивна библиотека от еврейски текстове, включително библейски произведения и неизвестни досега текстове със забележителни паралели с писанията на Новия завет. Тази находка бе отбелязана в новини, документални филми и други публикации като сред най-големите открития на XX век.


По същото време документите на Дишна са открити, изнесени контрабандно от Египет и продадени на европейски колекционери със значително по-малко шум. Нито едно заглавие не приветства откриването на документите „Дишна”. Вместо това части от тази колекция са продадени на наддаващите най-високо, разпръсквайки древната библиотека по целия свят.
Макар и по-малко екзотично от Наг Хамади или Кумран, съдържанието на Кодекса Кросби-Шойен и 20-те допълнителни кодекса, открити близо до Дишна, се оказват също толкова важни за нашето разбиране на ранното християнство.
Два ръкописа на каноничните евангелия, на Лука и Йоан, принадлежащи към тази древна библиотека, предхождат почти всяко друго оцеляло копие на тези евангелия. Учените са използвали тези нови ръкописи, за да преработят текста на Новия завет. Например, по-голямата част от ръкописите на Евангелието от Йоан описват Исус като „единородният Син“ (1:18). Но ранните ръкописи, открити в Дишна, гласят „единородният Бог“. Тук и на други места английските преводи на Библията били променени, за да отразяват съдържанието на документите на Дишна. Но библиотеката, открита близо до Дишна, не се състои изцяло от текстове, които са попаднали в християнската Библия. Писания, които не са включени в християнския канон, като „Третото писмо до Коринтяните“ на Павел и „Пастирът на Ерма“, също са намерени сред откритите документи. Един кодекс от Дишна съдържа „Деянията на Павел“, извънбиблейски разказ за пътуванията и мъченичеството на апостол Павел. Друг съдържа „Евангелието от детството на Яков“, неканонична история за живота на Мария, майката на Иисус. Откритията в Дишна предоставят доказателства, че тези писания, макар и непознати на съвременните читатели на Библията, са прекарали векове в периферията на християнското писание. Документите на Дишна включват няколко допълнителни литературни текста. Един кодекс в тази предимно християнска библиотека съдържа няколко комедии от елинистическия драматург Менандър. Друг кодекс обединява глава от „Историята на Пелопонеската война“ на Тукидид с гръцката версия на библейската книга на Даниил. Очевидно собственикът на тази християнска библиотека е обичал изкуствата и науките на предхристиянския елинизъм. В тази библиотека езическата класика и християнското писание стоят рамо до рамо.
Но на кого е била тази библиотека? Кодексът Кросби-Шойен, който сега се продава, всъщност предоставя няколко важни улики за произхода на документите на Дишна, с които е открит.
Благодарение на скорошното радиовъглеродно датиране на този кодекс и съдържанието на близък по време ръкопис, кодексът Кросби-Шойен може да бъде датиран с известна доза увереност в средата на четвърти век – приблизително 325 до 350 г. сл. Хр. Самият кодекс Кросби-Шойен съдържа пет текста на сахидски коптски, диалект на древноегипетския език. Три текста са библейски: Йона, Второ Макавейско 5:27-7:41 и 1 Петрово. Останалата част от кодекса съдържа част от добре познатата Великденска проповед и кратко иначе неизвестно увещание. Тези текстове, твърдят учените Алберт Питерсма и Сюзън Комсток от Университета на Торонто, може да са били събрани в един кодекс за използване като великденски лекционарий. Лекционарий е колекция от четива, използвани в християнските богослужения. Такива лекционарии са били използвани в Пахомианските манастири, като този, който се намира само на няколко мили западно от Дишна.Този манастир е основан в средата на 330-те години от Пахомий, известният основател на монашество-общност. Неговите Правила на Пахомиан, чрез които монасите уредили общия си живот, често споменават публичното и личното използване на книги. В манастирите на Пахомий дори учили неграмотните монаси да четат. Изглежда вероятно тази еклектична библиотека от канонични и неканонични писания, раннохристиянски писания и езическа класика да е принадлежала на тези обичащи книгите монаси в централен Египет. Едно от правилата на Пахомиан позволява на монасите да заемат книги от манастирската библиотека за период до една седмица.
Това, което Кодексът на Кросби-Шойен ни дава, е уникален прозорец към социалния и богословски свят на християнството от IV век. Той съхранява компилация от текстове, които говорят за огромните промени, настъпили в средиземноморския свят по това време. От преследванията до легализирането на християнството, до изграждането на най-ранните манастири, ранното християнство претърпява бързи трансформации. Тази безценна книга съхранява истински момент от времето.
Днес за няколко милиона долара една такава книга може да бъде в ръцете на частни колекционери завинаги. На 11 юни 2024 г.на търга в Christie's в Лондон Кодексът на Кросби-Щойен е предложен за 2-3 милиона лири и е продаден за 3 065 000 лири.
 




Начало / За нас / Статии / Видео / Контакти 2024, Всички права запазени.