CultureSpace Статии История, Култура, Изкуство, Мистика

Наследството на древната цивилизация на маите

07/24/24 / ИСТОРИЯ
Малко известни факти





culturespace.bg

Днес в цяла Мезоамерика (областта от центъра на Мексико до Хондурас и Никарагуа) може да се видят руините на древни градове с извисяващи се пирамиди, игрища, монументални скулптури и загадъчни йероглифи.
Всичко това е наследството на древната цивилизация на маите.


1. Пирамидите и градовете на маите
Може да изглежда странно как големите пирамиди са могли да убягват от вниманието на съвременните археолози толкова дълго. Но само преди няколко години пирамида на маите на възраст над 1000 години беше открита в Тонина, Чиапас, Мексико – скрита под хълм, който преди се смяташе за естествен.
През 2015 г. изследователи заявиха, че този исторически паметник всъщност е най-високата пирамида в Мексико (75 м). Също така наскоро руините на два града на маите, преди това скрити зад гъста растителност, бяха открити в мексиканския щат Кампече.


2. Маите са обичали шоколад
Преди повече от 3500 години олмеките от Мезоамерика вероятно са били първите, които са разбрали, че какаото и продуктите от него са годни за консумация, но маите са тези, които са дали шоколад на масите. Археологическите доказателства сочат, че те са обработвали какао преди най-малко 2600 години.
Тази напитка обаче не е била като съвременния горещ шоколад: маите смесвали какао с вода, мед, люти чушки, царевично брашно и други съставки, за да направят пенлива, пикантна напитка. Оцелялото изкуство на маите предполага, че пиенето на какао е било важна част от празничните събития и ритуали.

3. Система от йероглифи
Писмеността на маите, датирана от края на предкласическия период (300 г. пр.Хр. – 100 г. сл.Хр.), е запазена върху сгради, каменни паметници, редки ръкописи и керамика. Докато думите в езика на маите са формирани от различни комбинации от повече от 800 йероглифа, всеки от които представлява сричка. Тази писмена система се смята за най-сложната в Мезоамерика.

4. Йероглифите на маите са дешифрирани случайно
Американка, родом от Сибир, Татяна Проскурякова, учи за архитект. Когато не може да си намери работа по професията си, тя започва работа като археологически илюстратор за музей във Филаделфия. През 1930 г. е поканена на експедиция до разкопките на маите в Пиедрас Неграс в Гватемала.
Въпреки че няма официално академично обучение, Проскурякова в крайна сметка става първият човек, който частично дешифрира писмеността на маите. Тя е първата, която предполага, че надписите разказват събития от живота на техните владетели, което прави възможно дешифрирането на много глаголи.


5. Маите са писали книги
Маите са писали книги върху дълги ивици здрава хартия, направени от вътрешната кора на смокинята. Но до днес са оцелели само три кодекса на маите: Дрезденският, Мадридският и Парижкият. Много други книги на маите стават жертва на влажния климат на Мезоамерика, както и на европейците, които съзнателно унищожават текстовете им.

6. Маите не са предсказали края на света
Интернет беше пълен с приказки, че според календара на маите краят на света ще настъпи на 21 декември 2012 г. Датата отдавна е минала, но апокалипсисът не настъпи. Всеки маянист обаче би могъл веднага да каже, че няма от какво да се тревожим: 21 декември 2012 г. съвпада с края на 5125-годишния пълен цикъл от „дългия“ календар на маите. Но това е само един от календарите, които маите използват. Те имат и 260-дневен свещен календар, който се използвал за планиране на религиозни церемонии, както и 365-дневен слънчев календар.

7. Майските представи за красота
Маите не се задоволявали с дрехи и козметика, за да се правят красиви. Още в детството им черепите на много мъже и жени били изкуствено деформирани, за да им придадат удължена форма, което вероятно обозначава техния социален статус. Маите също пробивали дупки в предните си зъби и ги инкрустирали с нефрит, пирит, хематит или тюркоаз.

8. Ритуални клизми
За маите използването на халюциногени и интоксиканти е било най-добрият начин за разговор с духовете. Те пиели вещества като "balché", направено от ферментирал (вероятно психеделичен) мед. Но за да постигнат по-бърз ефект, а може би и за да избегнат повръщане, те често са прилагали алкохол и психоактивни вещества ректално.

9. Маите боядисвали жертвите си в синьо
Живият пигмент, известен като „синьото на маите“, отдавна е очаровал археолозите, тъй като е бил запазен от векове върху каменни паметници, дори в суровите условия на мезоамериканската джунгла. Но този весел цвят се използвал и при човешки жертвоприношения. Когато маите искали да угодят на бога на дъжда, боядисвали принесените в жертва хора в синьо, след което изрязвали сърцата им и ги хвърляли върху каменни олтари.

10. Маите обичали да се потят
Маите са изграждали подобни на сауна структури от камък или кирпич, които са били използвани за медицински цели и ритуално почистване. Тези „къщи за изпотяване“ са открити на места като Тикал в Гватемала и Хоя де Серен (село на маите, което е било погребано във вулканична пепел в Ел Салвадор около 600 г. сл.Хр.). Най-ранната известна потилница е открита в Куело, в северен Белиз. Тя е с 3000 години по-стара от прочутите бани на римската цивилизация.

11. Екстремни игри
Детските площадки са били повсеместни в градовете на маите в Мексико. На тях маите са играли пиц (вид баскетбол). Играчите се опитали да вдигнат тежка гумена топка (с размерите на футболна топка) в обръч, подобен на баскетболен, без да използват ръцете си. Разрешено било да се използват главата, коленете и лактите. Тази игра не е обикновено забавление, а по-скоро важен ритуал и капитанът на губещия отбор често бил жертван.

12. Маите са опитомили пуйката
Модерният символ на американския Ден на благодарността – пуйките, може да са опитомени за първи път от маите. Те не само са яли тези птици, но са използвали и пуешки кости и пера, за да създадат ветрила и музикални инструменти.

13. Необяснимият упадък на цивилизацията на маите
Цивилизацията на маите достига своя връх през 300 - 660 г. на нашия век. Но изведнъж всичко започва да запада през VIII и IX век. Градовете на маите в южните низини, които някога са били дом на до 70 000 души, са изоставени. Има десетки теории, но никой не знае какво всъщност се е случило.



14. Маите не са изчезнали
Потомци на маите живеят и днес, а в Гватемала те съставляват по-голямата част от населението. „Мая“ всъщност е общ термин за много различни местни етнически групи.
 




Начало / За нас / Статии / Видео / Контакти 2024, Всички права запазени.