Ирена ДИМИТРОВА
На 27 септември – петък, от 18:30 часа, в Арт салона на Радио Варна, ще се открие съвместната изложба „Акварелна живопис“ на Радослав Галаганов и Светлин Трендафилов. Публикувам този текст, който написах за юбилейната изложба на Р. Галаганов през 2022 г., защото смятам, че неговото изкуство заслужава вашето внимание.
Работите на Радослав Галаганов са наситени с причудливи образи, вдъхновени от различни исторически епохи, митове, легендии приказки, литературни персонажи и направления в изобразителното изкуство. Видими, според мен, аллюзи на Северния и Италианския Ренесанси. Така, например в диптиха „Изчезнали видове“ виртуозно нарисуваните гротескни хибриди – между риба и велосипед, между човек, насекомо и рогато животно, ни напомнят художниците на Северния Ренесанс– по-точно Йеронимус Бош и „персонажите“ от неговия триптих „Градината на земните удоволствия“. Да допълним, че названието на диптиха – „Изчезнали видове“ има и носталгична нотка.
На картините на Р. Галаганов е изобразена дама в рицарски доспехи, друга свири на лютня и е облечена в подобие на карнавален костюм. Лицето на трета напомня венецианска маска. Образът на Дон Кихот е директна препратка към идеалите на рицарството и знаменития роман на Сервантес. Широко използваната универсална символика говори за ерудицията на художника и неговия стремеж чрез нея да въвлече зрителя в своя образен свят. Сред тези образи са яйцето като универсален символ на сътворение на света; ябълката – като символ на еротичното начало и любовта; котката – на чувствената женска красота и прозорливостта; петелът – на храбростта, мъжкото начало; лютнята – на музиката; соколът като символ на духа и свободата.
Характерна черта на работите на художника е спокойната самовглъбеност в лицата на неговите персонажи. Може би това са гости от друг свят, които са дошли да ни напомнят за нещо важно. Поетичното въздействие на творбите се дължи, освен на тяхната образност, и на фината, деликатна акварелна техника. Свободните от живописна трактовка бели петна на акварелната хартия подчертават тази лекота. Част от изложените творби включва и словесни „коментари“ на автора, допълващи изображенията – например в работата „Добавена реалност“. Към приказките на Андерсен и играчките на детството ни връщат акварелите с храбрия оловен войник, лешникотрошачката и ретро-локомотива.
Пожелавам на автора здраве и творческо дълголетие!
|