Свето Успение Богородично - една празна гробница, препълнена с вяра
08/15/20 / МИСТИКАВ подножието на Елеонската планина в Йерусалимската долина
|
|
culturespace.bg
Мария, майката на Иисус, е една от малкото жени, споменати в „Писанията“, и единствената, чийто живот и служение са били предсказани векове преди нейното раждане (виж 1 Нефи 11:15, 18; Мосия 3: 8; Алма 7:10). Новозаветните автори Матей, Марк, Лука и Йоан дават само мигове от нейния живот и служение, защото вниманието им, естествено, е съсредоточено върху живота и мисията на Спасителя. Но ранната християнска църква дава на Мария титлата Богородица, „носителка или майка Божия“ като напомняне за важната роля, която тя също играе в плана на Отца.
Можем ли да говорим твърде високо за нея, която Господ е благословил над всички жени? Има само един Христос и има само една Мария. Благородна и велика в [предсмъртното си съществуване] и предопределена за служението, което изпълнява до края на земния си живот.
В подножието на Елеонската планина в Йерусалимската долина има една гробница, която всички християни знаят и почитат, като мястото. където е погребана Мария, майката на Иисус. През времената се разказва, че когато идва краят на земните й дни, Мария почива, сякаш заспива. Според писанията тялото й е възкресено и подобно на разпнатия й син, на третия ден душата и тялото й отиват на небето. Твърди се, че гробницата й е открита празна три дена след нейното погребение.
От ранното начало на християнството мястото на предполагаемата гробница на Мария се е смятало за свещено. Гробницата е разкопана през 1972 г. от Белармино Багати, археолог и францискански монах. Той вярвал, че мястото е древно гробище, датиращо от I век сл.Хр. и че може да съдържа погребения на библейски герои.
Екипът от изследователи разкрива три погребални камери и Багати решава, че гробницата трябва да е онази, описана от християнските източници като известната гробница на Мария.
Малката горна църква на осмоъгълна основа е построена от патриарх Ювенал (по времето на Марциан). През V век св. Кирил Скитополски пише в „Euthymiaca Historia“, че император Марциан и съпругата му Пулхерия поискали мощите на известната Мария. Йерусалимският патриарх Ювенал отговорил, че няма реликви, защото Мария напуснала гробницата три дена след погребението си.
.jpg)
Гробницата на Мария, майката на Иисус - днес
Църквата е разрушена при персийското нашествие от 614 г. През следващите векове тя е била разрушавана и преустройвана многократно, но криптата остава недокосната, тъй като и за мюсюлманите там е погребението на майката на пророк Иса (Иисус). Църквата е възстановена през 1130 г. от кръстоносците, които изграждат в скалите бенедиктински манастир, абатството на св. Мария от долината на Йосафат; църквата понякога се споменава като светилището на Дева Мария Йосафатска. Монашеският комплекс включва ранни готически колони, червено-зелени стенописи и три кули за защита; той би могъл да бъде един от най-красивите манастири на Йерусалим, ако не е бил разрушен от Саладин през 1187 г. Комплексът е възстановен още веднъж през втората половина на XIV век, когато се превръща в манастир на францискански братя, но официално е напуснат от францисканците през 1757 г. Църквата е непокътната и по време на османските битки в Йерусалим.
Днес тя съдържа параклисите на св. Йосиф, Йоаким и Ана (родителите на Мария) и гробницата на царица Мелисенда от Йерусалим. Криптата все още е много загадъчна, защото няма физически доказателства, които да потвърдят историята, която идва от древни времена. Дълбоката вяра на християните, че камерата е пазила тялото на Богородица три дена до нейното възнесение на небето е жива и ще остане такава през вековете.
Много е трудно да се идентифицира периодът на първоначалната структура на гробницата. Всички гробници от библейския период изглеждат сходно. В този случай всичко, което изследователите могат да направят, е да се чудят на историята и вярата, оцелели през последните 2000 години.
Майката на Иисус Мария остава икона на древната история – една от най-известните жени на своето време. Не е изненадващо, че предполагаемата й гробница продължава да е обект на поклонение на милиони християни от цял свят.
Подбор, превод и редакция: М. ВЕСЕЛИНОВА
|
|